DonatıPro™ Betonarme Donatı Çizim ve Metraj Yazılımı | Sorular ve Cevaplar

Proper

 

Sorular ve Cevaplar

Bu sayfada en çok sorulan sorular ve cevaplarını toplamaya çalıştık. Sorular ve cevaplar aktegorilerine göre ayrılmıştır. Dilediğiniz kategori başlığına basarak gidebilirsiniz.

Genel Sorular

DonatıPro™ nedir?

DonatıPro™, betonarme donatı detay projelerini doğru, hızlı ve standartlara uygun çizmek, çizilen projeleri kontrole gerek olmayacak şekilde kolay revize etmek ve metrajını almak için hazırlanmış profesyonel bir AutoCAD uygulamasıdır.

Neden DonatıPro™ kullanmalıyım?

DonatıPro™, betonarme donatı detay çizimlerini, diğer yazılımların çıktılara göre çok daha hızlı ve profesyonel üretir. Çizim üzerinde yapılan revizyonlar tekrar kontrol edilmeye gerek duymaz ve metraj programına ihtiyaç duymadan otomatik metraj alır.

DonatıPro™'yu hangi firma üretmektedir?

DonatıPro™, profesyonel AutoCAD® uygulamaları alanında uzman olan Taliasoft Yazılım tarafından üretilmektedir. %100 Yerli malıdır.

Taliasoft Yazılım kimdir?

Taliasoft Yazılım 2004 yılında Erhan ve Orhan Toker kardeşler tarafından kurulmuş, AutoCAD için özel uygulamalar geliştiren, metraj ve tasarım otomasyonu alanında uzman bir yazılım şirketidir.

DonatıPro™ yönetmeliklere uygun mudur?

DonatıPro™ çizimlerinde varsayılan proje ayarları TS500 ve deprem yönetmeliklerine uygundur. Kullanıcı proje ayarlarından dilediği değişikliliği yaparak başka ülke standartlarına da uygun hale getirilebilir.

Büromun çizim standartlarına uyum sağlayabilir mi?

DonatıPro™ tamamen özelleştirilebilir yapıya sahiptir. Katmanlar, ölçü tipleri, yazı stilleri, tablo büyüklükleri ve çizimle ilgili aklınıza gelebilecek her şey özelleştirilebilir. Böylece DonatıPro™ çizimleri şu anda ofisinizde üretilen çizimlerden ayırt edilemez.

DonatıPro™ modülleri ne demektir?

DonatıPro™ temelinde akıllı donatı nesnesi yatan modüler yapıya sahip bir AutoCAD® uygulamasıdır. Bu sayede kullanıcı sadece ihtiyacı olan modülleri satın alarak kullanabilir. İleride ihtiyaçları geliştikçe dilediği modülleri mevcut kurulumuna ekleyebilir.

Akıllı Donatı İle İlgili Sorular

Akıllı donatı nedir?

Akıllı donatı, bir betonarme donatı detay çiziminin temel parçası olan donatı elamanının, poz etiketi, boy yazıları, toplam boy ve kopya pozlar gibi tüm unsurları ile birlikte akıllı olarak davranacak şekilde tasarlanmış özel AutoCAD nesnesidir.

Akıllı donatı kullanmak bana ne kazandırır?

Betonarme donatı detay projelerinde metraj ve revizyonlar çok el oyalamaktadır. Akıllı donatı nesnesi ile çizim yaptığınızda metraj ve revizyonlar için endişelenmenize gerek yoktur. Akıllı donatı kullanarak çizimlerinizde 6 ila 30 kat hız kazanırsınız.

Akıllı donatı nesnesinin üzerinde hangi özellikler vardır?

Akıllı donatının üzerinde bir donatı çiziminde olması gereken tüm unsurlara ilave olarak Taliasoft Yazılım tarafından tasarlanmış bir çok özellik vardır. Bu özelliklerin yardımıyla çizimde toplu düzenlemeler, komut vermeden değişiklikler vb işlemler yapabilirsiniz.

Akıllı donatı nesnesi programlanabilir mi?

Evet. Akıllı donatı nesnesi özel (custom) bir AutoCAD® nesnesidir . COM bağlantıları standart programlama özelliklerine izin verir. Böylece .NET, VBA ya da AutoLISP kullanarak akıllı donatı nesnesini program-layabilirsiniz.

Donatı nesnesi diğer programlarla uyumlu mudur?

Evet. Akıllı donatı diğer AutoCAD kullanıcılarında "Custom Object" olarak gözükmektedir. Donatı nesnesi yazılma sahip olmayan AutoCAD®'lerde görüntülenebilir, çıktı alınabilir ancak üzerinde değişiklik yapılamaz. Ayrıca GstarCAD vb. muadil yazılımlarda da görüntülenebilir.

Donatılar başka AutoCAD®'lerde gözükmüyor!?

Akıllı donatı ile çizilmiş DWG dosyanız gönderdiğiniz yerde AutoCAD® olduğu halde gözükmüyorsa çözüm için:

Akıllı donatı hangi AutoCAD® sürümleri ile uyumludur?

DonatıPro™ AutoCAD 2013, 2014, 2015 ve 2016 sürümleri ile uyumludur. Geriye dönük olarak "Save As..." komutu ile en düşük AutoCAD® 2011 sürümüne kadar saklayabilirsiniz.

Akıllı donatı AutoCAD® LT ile görüntülenebilir mi?

Maalesef hayır. (Bir sonraki cevap işinize yarayabilir). AutoCAD LT ölçülendirme gibi acossiative nesneler dışında karmaşık özel nesneleri (custom objects) görüntüleyemez. Bunun yerine AutoCAD 360 hesabı ile donatı çizimlerinizi paylaşabilir, ya da DWG TruView kullanabilirsiniz.

Donatı nesnesi patlatılabilir mi?

Evet. Akıllı donatılarla dolu bir çizimi AutoCAD LT ya da muadili diğer CAD programları kullanan müşterilerinize patlatarak gönderebilirsiniz.

Kiriş Modülü İle İlgili Sorular

"Kiriş Modülü" ne işe yarar?

Kiriş Modülü, yazılım arayüzlerini kullanarak ya da MS Excel ile girdiğiniz verileri kullanarak donatı sürekliliği olan kiriş gruplarını, yönetmelik ve standartlara uygun biçimde otomatik olarak çizer.

Kiriş modülü metraj yapar mı?

Evet. Kiriş modülü ile yaptığınız kiriş dökümünden sonra her kiriş grubu için ayrı ayrı ya da paftada topluca metraj alabilirsiniz. Kiriş modülü veya diğer modüllerle oluşturduğunuz tüm detay resimlerinden aynı tabloya ortak metraj alabilirsiniz.

Kiriş modülünde de akıllı donatı kullanılıyor mu?

Evet. Elle metraj yapmak için hazırladığımız "Metraj Modülü" hariç tüm modüllerimizde akıllı donatı kullanılır.

Kademeli kirişleri çözüyor mu?

Evet. Kiriş modülü düşey kademeli kirişleri otomatik olarak çizer. Teknikerin karar vermesi gereken plan kesit değişimi ya da hem plan hem de düşeyde kesit değişimi için özel araçlar barındırır. Böylece teknik ressam döküm almadan önce geçen/geçmeyen donatılara karar vererek çizimi otomatik yaptırır.

Otomatik kesit alıyor mu?

Evet. Kiriş modülü, bir kiriş hattı boyunca dizilen kirişlerden hangilerini işaretlerseniz o kiriş kesitlerini çizimin sağ tarafına yerleştirir.

Etriye seçenekleri neler?

DonatıPro™ TS500 standartlarına ve deprem yönetmeliğine uygun olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle etriye seçimini de kiriş genişliğine göre otomatik olarak yapar. Bununla birlikte etriye ayarlarını kendiniz de yapabilirsiniz.

Çiroz çizimi yapıyor mu?

TS500 ve deprem yönetmeliklerine göre ülkemizde çiroz çizimi gereksiz olsa da, özellikle Türki Cumhuriyetler'de çiroz kullanılmaktadır. DonatıPro™ kiriş modülü bu nedenle hem yatay hem de düşey çiroz seçimine izin verir.

Bizimle Kontak Kurun

Merak ettiğiniz tüm konular hakkında soru sormak için kontak formunu kullanabilirsiniz.

 

Neden DonatıPro™ Kullanmalıyım?

DonatıPro™, betonarme donatı detay projelerinin çizimi ve metrajında sizlere yardımcı olmak üzere hazırlanmış, hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir AutoCAD® uygulamasıdır. Profesyonel AutoCAD uygulamaları alanında uzman Taliasoft Yazılım tarafından geliştirilen DonatıPro™ işinize değer katar, doğru, hızlı ve kaliteli projeler üretmenizi sağlar. Neden DonatıPro™

Bizimle Kontak Kurun

  • Taliasoft Yazılım
  • Phone: (216) 445 30 30
  • Email: donatipro@taliasoft.com
  • İletişim Formu

Sosyal Ağlarda Taliasoft

Bizi takip edin.

rss google twitter Mail listesi